🎭 IRANSKI GENERAL: "Trampovo gomilanje snaga je čist TEATAR, spremni smo da potopimo sve"

Dok Amerika šalje nosače i avione u Zaliv, iranski general poručuje da ih se ne plaše. "Mi imamo oružje koje ih može poslati na dno mora", preti Teheran i upozorava na "kancerogene tumore" u regionu.

Feb 22, 2026 - 20:56
 0
🎭 IRANSKI GENERAL: "Trampovo gomilanje snaga je čist TEATAR, spremni smo da potopimo sve"
Ilustrativna fotografija/AI

Dok američki nosači aviona i stotine lovaca zauzimaju pozicije oko Irana, iz Teherana stižu poruke prkosa. Iranski vojni vrh odbacuje američko gomilanje snaga kao "propagandu" i šalje jasnu pretnju: "Znamo kako da vas potopimo."

U trenucima najvećih tenzija između Vašingtona i Teherana, iranski general Mohamed Džafar Asadi izašao je pred javnost sa porukom koja ne ostavlja mnogo prostora za tumačenje. Dok američki predsednik Donald Tramp preti "vatrom kakvu svet nije video", Iran odgovara – podsmehom i pretnjom.

🚢 "Vaši brodovi krstare godinama, to nije zastrašivanje"

General Asadi, komandant iranskih snaga, nazvao je američko raspoređivanje nosača aviona i borbenih letelica u Persijskom zalivu i Omanskom moru – čistim teatrom.

"Naša nacija veoma dobro zna da brodovi i naoružanje, sada raspoređeni u našim vodama, već godinama krstare svetom", rekao je Asadi za iransku Pres TV.

Prema njegovim rečima, čitava operacija ušla je u fazu propagande i psihološkog rata. Ali, kako kaže, Iran na to ne pada.

⚓ "Nosač je opasan, ali opasnije je ono što ga šalje na dno"

Asadi je podsetio na nedavnu izjavu vrhovnog iranskog vođe, ajatolaha Alija Hamneija, koja je odjeknula kao jedno od najoštrijih upozorenja Vašingtonu:

"Nosač aviona je opasna sprava, ali opasnije od nosača je oružje koje ga može poslati na dno mora."

Ovom rečenicom, Teheran je jasno stavio do znanja da poseduje balističke rakete i dronove sposobne da gađaju američke brodove, uprkos njihovoj protivvazdušnoj odbrani.

🔥 "Kancerogeni tumori regiona"

General nije stao samo na vojnim pretnjama. On je uputio i oštru političku poruku zapadnim saveznicima:

"Nadamo se da će ratni huškači poput Amerike, Engleske, Francuske, Nemačke i cionističkog režima na kraju završiti kao kancerogeni tumori u regionu Zapadne Azije."

Ovakva retorika dodatno zagreva već usijanu atmosferu na Bliskom istoku, gde se svaki potez SAD pažljivo prati.

🛡️ Šta ako Amerika ipak napadne?

Asadi je naglasio da su iranske oružane snage u stanju pune borbene gotovosti. Poruka Vašingtonu je kristalno jasna:

"Odgovor na svaku pogrešnu procenu biće razorniji nego ikad."

To znači da Teheran ne isključuje mogućnost direktnog vojnog odgovora u slučaju američkog napada, što bi moglo da dovede do regionalnog rata nepredvidivih razmera.

📜 Diplomatija: Iran se žali UN

Istovremeno, dok generali prete, iranska diplomatija deluje na drugom frontu. Ambasador pri UN, Amir Said Iravani, poslao je zvanično pismo generalnom sekretaru Antoniju Guterešu.

U pismu se navodi:

  • Američke pretnje krše Povelju UN (član 2/4).

  • Trampove izjave o "potencijalnim vojnim operacijama" destabilizuju region.

  • Iran zadržava pravo na samoodbranu ako bude napadnut.

🤔 Ko prvi trepće?

Dok Amerika šalje nosače, a Iran preti da će ih potopiti, region je ponovo postao arena hladnoratovske retorike. Pitanje je samo: da li je sve ovo samo psihološki rat i pregovaračka taktika, ili se svet zaista nalazi na ivici novog, razornog sukoba?

Jedno je sigurno – obe strane tvrde da neće popustiti. A u takvoj igri, dovoljna je jedna pogrešna procena.

Kakva je vaša reakcija?

Like Like 3
Dislike Dislike 3
Love Love 2
Funny Funny 0
Angry Angry 0
Sad Sad 0
Wow Wow 0
Novine Info Urednik Portala