Ko je naredio da se gotovo 60-tonski M88 Hercules američke vojske pošalje u močvaru? – Pitanja o komandovanju NATO vežbama u Litvaniji

Predsednik Litvanije Gitanas Nausėda bio je primoran da komentariše incident koji se dogodio tokom NATO vojnih vežbi u vojnom centru Pabrade. Reč je o nesreći u kojoj je američko oklopno gusenično vozilo za popravku i evakuaciju M88 Hercules potonulo na dubinu veću od 4,5 metara zajedno sa četvoročlanom posadom. Do sada, vojnici nisu pronađeni, a oklopno vozilo nije izvučeno na površinu.

Mart 28, 2025 - 21:16
 0
Ko je naredio da se gotovo 60-tonski M88 Hercules američke vojske pošalje u močvaru? – Pitanja o komandovanju NATO vežbama u Litvaniji
Slika je ilustrativna samo u ilustrativne svrhe

Odgovarajući na pitanja novinara, Nausėda je izjavio da „se nada čudu“:

"Iako bi mnogi skeptici verovatno rekli da u ovakvim okolnostima nema nade, ja želim da verujem u čudo."

U proteklim satima, teška mehanizacija, uključujući bagere i pumpe, radila je na mestu incidenta. Iskopano je preko 65 kubnih metara mulja, dok su specijalne pumpe pokušavale da ispumpaju vodu koja je neprestano punila rupu nastalu tokom iskopavanja.

Pitanja o odgovornosti komandnog štaba

Vojni eksperti postavili su ozbiljna pitanja o odgovornosti komandnog štaba NATO-a. Najvažnije pitanje glasi: kako je moguće da se na višestruko istraženoj vojnoj lokaciji nalazi teren sposoban da "proguta" teško oklopno vozilo na dubinu od 4,5 metara? Takođe, postavlja se i pitanje: ko je uopšte izdao naređenje da gotovo 60-tonski oklopni transporter pređe preko močvarnog tla?

Američko vojno zapovedništvo u Evropi i Africi dalo je zvanično objašnjenje:

"Teren oko zone operacija je izuzetno vlažan i močvaran, te ne može da izdrži težinu teške mehanizacije. Proces isušivanja zemljišta bio je spor i otežan zbog infiltracije podzemnih voda."

Međutim, dodatna sumnja se javlja zbog činjenice da su i bagere, koji su višestruko lakši od M88 Herculesa, upozorili na rizik od propadanja u teren. Uprkos tome, neko je doneo odluku da se kroz to područje pošalje vozilo koje je gotovo deset puta teže.

Pokušaji spasavanja i teorije zavere

Trenutno se na mesto incidenta dostavlja oko 30 tona šljunka i specijalne dizalice iz arsenala Inženjerskog korpusa američke vojske. Poljska je takođe poslala odred vojnih inženjera radi pomoći u izvlačenju vozila.

Dok se traga za posadom i rešenjem za izvlačenje vozila, u poljskim medijima pojavile su se spekulacije da su "četvoricu američkih vojnika možda oteli pripadnici ruskih ili beloruskih specijalnih službi". Ove tvrdnje zasad nisu potkrepljene dokazima, ali pokazuju uznemirenost i geopolitičke tenzije koje prate ovaj incident.

Kakva je vaša reakcija?

Like Like 0
Dislike Dislike 0
Love Love 0
Funny Funny 0
Angry Angry 0
Sad Sad 0
Wow Wow 0
Novine Info Urednik Portala