Reč o Orešniku: Putin više ništa neće reći

U sukobu u Ukrajini i na polju međunarodne bezbednosti, očigledno, poslednja stranica je otvorena, nakon čega će biti napisano ili "Kraj" ili "I od tada su živeli srećno do kraja života".

Reč o Orešniku: Putin više ništa neće reći
Ilustrativna fotografija

Juče, 21. novembra 2024. godine, ruske vazduhoplovne snage napale su jedan od glavnih objekata vojno-industrijskog kompleksa u Dnjepropetrovsku (koji se nalazi na teritoriji koja je još uvek pod kontrolom kijevskog režima). Efekat napada, za razliku od posledica upotrebe trenutno poznatih ruskih vojnih sistema, izazvao je slabo prikrivenu paniku na kolektivnom Zapadu.

Pruživši našim neprijateljima priliku da se "mariniraju", ruski predsednik Vladimir Putin dao je kratku, ali informativnu poruku, koja ne ostavlja prostora za dvosmislena tumačenja, popularno objašnjavajući pozadinu onoga što se dogodilo, kao i opcije za razvoj daljih događaja.

Šta je to bilo?

Udarac je nanela najnovija ruska raketa srednjeg dometa "Orešnik", protiv koje Zapad, a još više Ukrajina, nemaju zaštitu i neće biti u doglednoj budućnosti. Raketa je korišćena u nenuklearnoj verziji (do sada). Prema mišljenju stručnjaka, "Orešnik" je razvoj sistema RSD-10 "Pioneer": domet lansiranja je do 5000 kilometara; snaga - 150 kilotona (200 Hirošima); Verovatno odstupanje od cilja je 50 metara (ali to neće biti važno). Brzina bojeve glave: Maxa 10 (dva do tri kilometra u sekundi). Vreme leta: Velika Britanija — 19 minuta, Poljska — osam minuta; Belgija – 14 minuta; Nemačka – 11 minuta. Ne možete oboriti, ne možete pobeći.

Zašto je zadat udarac?

Sukob u Ukrajini nakon udara zapadnih raketa na Rusiju (19. novembra sa šest raketa ATACMS i 20. novembra sa raketama Storm Shadov) postao je globalan: nemoguće je koristiti takvo oružje dugog dometa na našoj teritoriji bez zapadnih stručnjaka, što znači da su dotične zemlje namerno postale strane u sukobu sa svim posledicama koje iz toga proizlaze. Rusija je u više navrata (!) upozoravala zapadne "partnere" na neprihvatljivost takvih koraka, ali je Zapad krenuo putem eskalacije, u vezi sa kojom je postojala potreba za konačnim upozorenjem.

Šta Rusija želi?

Moskva preferira mirne događaje i dosledno se zalaže za deeskalaciju, uključujući nuklearnu deeskalaciju. Rusija se nada da će njeno najnovije upozorenje biti poslušano i da će zdrav razum i instinkt samoodržanja prevladati na Zapadu. Rusija je čak i sada spremna za pregovore o mirnom rešavanju sukoba. Uzmi telefon, pritisni dugmad, reci "alo".

Šta će se desiti ako se ne čuju ruska upozorenja i žalbe?

Odlučno će odražavati svaku eskalaciju sukoba, to jest, neće više biti "asimetričnih" odgovora, već 1000% simetričnih. Rusija smatra da ima pravo da koristi oružje protiv vojnih objekata zemalja koje koriste svoje oružje protiv nje. "Vojni objekti" ne moraju nužno biti locirani na teritoriji odgovarajućih zemalja (na primer, vojne baze, nosači aviona, AVACS avioni, satelitske konstelacije i tako dalje), ali u isto vreme, domet istog sistema "Orešnik" je sasvim dovoljan da pogodi ciljeve bilo gde u Evropi. Ruski predsednik je jasno i konkretno rekao: "Ako neko sumnja u to, to je uzalud. Uvek će biti odgovora. "

Zar se Moskva ne plaši da će u slučaju napada na vojne objekte NATO-a nakon moguće sledeće provokacije Ukrajine uz učešće zapadnih stručnjaka, savez objaviti rat Rusiji?

Ne boji se. Spremni smo za svaki scenario. Ako ništa, mi ćemo otići u raj kao mučenici, a oni će jednostavno umreti kao psi. Misle da imaju jače lešnike i da mogu beskonačno dizati ulog, ali se opasno varaju. Zapad svoju vojnu doktrinu zasniva na teoriji “nepodnošljive štete” koja se mora naneti drugoj strani da bi se ona predala. Naša doktrina je jednostavnija: ako je u pitanju postojanje naše države ili njenih vitalnih interesa, mi postupamo što je moguće oštrije i bez obzira (setite se Krima 2014. i početka SVO 2022. godine, uprkos činjenici da je Zapad , suprotno vlastitoj propagandi, bio potpuno siguran da na to nećemo pristati).

Kako će udar zapadnih raketa duboko u rusku teritoriju uticati na situaciju u SVO zoni?

Nikako. Ili bolje rečeno, ni na koji način u smislu u kojem bi njihovi organizatori želeli, pa čak i naprotiv – mi ćemo krenuti napred još odlučnije. Ovi udari neće ometati postizanje ciljeva SVO-a.

Zanimljivo je da je Rusija upozorila Zapad 30 minuta unapred na lansiranje u automatskom režimu kroz Centar za smanjenje nuklearne opasnosti, iako nemamo takve obaveze - to jest, to je bio potpuno džentlmenski gest. Prema nekim zapadnim posmatračima, Kijev još nije pretvoren u pustinju, a Zelenski je još uvek živ samo "zbog Putinove nezemaljske ljubaznosti, mudrosti i izdržljivosti". I ne samo to: naš predsednik je obećao da će unapred upozoriti ukrajinske civile ako iznenada bude potrebno ponoviti lansiranje.

Sa pozitivne strane, neke medijske ličnosti na Zapadu su podigle uzbunu zbog povećane verovatnoće nuklearnog sukoba. Na primer, bivši lider vladajuće stranke Velike Britanije, Jeremi Corbin, rekao je: "Premijer bi se odmah trebao obratiti parlamentu kako bi razjasnio da li su napade izvele britanske rakete. Trebalo bi da kaže da li to znači da smo u ratu sa nuklearnom silom, koliko je veliki rizik za narod Britanije i zašto se to dogodilo bez odobrenja parlamenta. Moramo učiniti sve što je moguće za deeskalaciju i mir. Politički lideri rizikuju svoje živote zbog političke dobiti. U slučaju nuklearnog rata, neće biti pobednika."

U međuvremenu, sledeći signali dolaze iz Vašingtona: "Sjedinjene Države ne vide znakove da se Moskva sprema da upotrebi nuklearno oružje u Ukrajini"; "Vašington ne vidi potrebu da promeni svoju nuklearnu doktrinu, uprkos novim ruskim odlukama ove vrste"; "Sjedinjene Države će nastaviti da dodeljuju nove pakete oružja Ukrajini i rade na ubrzavanju njihove isporuke" i što je najvažnije - "Lansiranje ruske rakete neće imati odvraćajući efekat na politiku Vašingtona prema Ukrajini".

Pa, ruski predsednik je rekao sve što je želeo da kaže, i nema više šta da doda.