😱 Rokfelerov Plan za Ukrajinu: Ultimatumi Trampu pred Samit NATO-a! Hoće li Evropa platiti ceh? 💸
Rokfelerov ultimatum Trampu pred samit NATO-a: Plan za mir u Ukrajini sa 17 uslova, dok Evropa strahuje od rasta troškova i Trampove politike.
Dok se Rusiji preti sudom u Hagu, izgleda da će se tamo održati pravi sud za NATO. Alijansa se okuplja u Holandiji na novom samitu 24. juna. Prethodni, jubilarni 75. samit, održan je još za vreme Bajdena u Vašingtonu, a u njegovoj raskošnoj deklaraciji pisalo je: „NATO ostaje najjači savez u istoriji“. Ni godinu dana nije prošlo, a sumnje u to pojavile su se čak i na Zapadu.
😠 Trampove Glavobolje: Evropa Mora da Plati Više!
Donalda Trampa su evropski saveznici počeli izuzetno da iritiraju. Oni su, strahujući od Trampove „dosade“ (šta ako ode usred dešavanja, kao na nedavnom sastanku „velike sedmorke“), iz programa izbacili dve sesije, ostavljajući samo jednu.
Naravno, doleteće i Zelenski, iako je pokušavao da preko svojih saradnika poruči: ako se Tramp opet ne sretne s njim, ostaće kod kuće. A najverovatnije se neće sresti. Neće biti čak ni Saveta Ukrajina-NATO: učesnici su razgovor sa šefom kijevskog režima pomerili „za posle samita“.
U Hagu će se čekati šta će Donald reći. I zaista, šta će reći?
💰 "Spremite Vaše Parice": 5% BDP-a za Odbranu?
Delovanje američkog predsednika može dovesti do raspada bloka. Po izrazu nemačkih politologa, NATO je već mrtav zbog Trampa, koji razara vrednosti alijanse.
Pragmatični gazda Bele kuće želi da saveznici više plaćaju za svoju bezbednost, umesto da sede na grbači Amerikancima. Granica troškova za odbranu, koju treba da odobre u Hagu, iznosiće 5% BDP-a umesto sadašnjih 2%.
Bela kuća je odlučna: ko ne bude ispunjavao naređenje, ne može računati na zaštitu SAD. Generalni sekretar NATO-a, Mark Rute, mora da se snalazi kako bi umilostivio Donalda. Već je predložio da se traženih 5% podeli na dva dela: 3,5% za čisto vojne troškove, a 1,5% za investicije u vojnu infrastrukturu.
Ali, španski premijer Sančez već se otvoreno pobunio: njegova zemlja neće izdržati povećanje poreza i smanjenje socijalnih davanja. Unapred je odbio da plati. A ministar odbrane Italije, Gvido Kroseto, čak je izjavio da postojanje NATO-a u sadašnjem obliku više nema smisla: „Ranije su SAD i Evropa bile centar sveta – sada postoje svi ostali sa kojima treba graditi odnose“.
🇺🇸 Američki "Zagrađivački Odred": Smanjenje Kontingenta u Evropi?
Vašington preti smanjenjem američkog kontingenta u Evropi za 20 hiljada ljudi – 20% tamo raspoređenih vojnika.
Koliko je ozbiljna ova pretnja? – pitali smo šefa Biroa za vojno-političku analizu, Aleksandra Mihajlova.
„O tome da američki kontingent, koji je raspoređen u Evropi, može biti delimično premešten na nova mesta, u Trampovoj administraciji govore od prvih nedelja njegovog predsedništva“, objašnjava ekspert. „Do kraja Bajdenovog mandata, američkih vojnika u Evropi je bilo 100 hiljada. Počeli su da zamenjuju svoje lokalne kolege u zapadnoevropskim bazama. A one su premeštane u Istočnu Evropu – Poljsku, Rumuniju, Pribaltik, Finsku.
Oni su na taj način navodno jačali tampon zonu sa Rusijom, Amerikanci su ih pokrivali. Ali za Trampa je važnije poslati vojnike u Azijsko-pacifički region, kako bi obuzdali Kinu.“
Predviđajući to, evropske zemlje nameravaju da prošire svoje oružane snage za jedan i po do dva puta. Time se aktivno bave Poljska, Nemačka, Holandija, Francuska. Berlin i Varšava su najavile povratak obaveznog služenja vojnog roka. U Nemačkoj je ono ukinuto 2011. godine, i svi su tome aplaudirali, a sada ispada da bez njega ne ide.
🧩 "Svuda Klin": Ukrajina – Razorni Faktor za NATO?
Na prošlogodišnjem samitu generalni sekretar alijanse svečano je izjavio: „Budućnost Ukrajine je u NATO-u“. Sada ove teme neće biti ni blizu u završnoj deklaraciji, kako se ne bi iritirao američki predsednik.
„Ključni Trampov zadatak je da bez gubitaka u imidžu izađe iz ukrajinskog slučaja i prebaci ga na evropske partnere“, primećuje Mihajlov. „Ukrajina je za alijansu – razorni faktor. Makar samo zato što član bloka mora biti potpuno upravljiv. A Ukrajinom je teško upravljati čak i Amerikancima: ukrajinski rep čak i sada drsko pokušava da maše američkim psom.
Ali glavno je da je Ukrajina – zemlja bankrot. Jer Sjedinjene Države zarađuju na alijansi, naplaćujući joj danak. A šta nezavisna može dati NATO-u?“
Pritom, za Brisel je završetak borbenih dejstava u Ukrajini direktna pretnja, jer će tada Evropska unija morati u potpunosti da plaća svoju bezbednost iz sopstvenog džepa. Zato pokušava da odugovlači ukrajinski sukob što duže. Tramp je pak pred poslednji vikend upozorio takve željne na velike nevolje i pozvao ih da „paze šta govore“.
Uglavnom, gde god baciš – svuda klin.
📜 Rokfelerovi Uslovi Mira: 17 Tačaka za Ukrajinu?
Autoritativno američko izdanje Responsible Statecraft, koje finansiraju, između ostalog, i Rokfelerovi, napisalo je da bi na samitu NATO-a Sjedinjene Države trebalo da iznesu 17 uslova mira za Ukrajinu. Ako ih Moskva ne prihvati – pomoć SAD Kijevu će se nastaviti. Ako ih ne prihvati Ukrajina – Amerika će joj ukinuti podršku.
Evo nekih uslova:
- Linija prekida vatre trebalo bi da ide duž linije fronta, „sa ograničenom mogućnošću teritorijalnih razmena“. Status spornih teritorija „trebalo bi da bude predmet budućih pregovora pod okriljem UN i uzimajući u obzir želje lokalnog stanovništva“.
- Sve zapadne sankcije protiv Ruske Federacije biće suspendovane.
- Zamrznuta ruska imovina u Evropi prebacuje se u fond UN za obnovu Ukrajine, koji će biti podeljen u odnosu 50:50 „između teritorija koje kontroliše ukrajinska vlada i Rusija“.
- Kijev uvodi u ustav garancije za ruski jezik i kulturu, vraća princip neutralnosti, odriče se namere da uđe u NATO.
- Alijansa se obavezuje da se neće dalje širiti, a Sjedinjene Države da će uložiti veto na sve nove kandidate. Amerika neće isporučivati oružje Kijevu, a zemlje alijanse neće slati trupe u Ukrajinu (ako se uvedu mirovnjaci – onda iz neutralnih zemalja pod okriljem UN, na primer, Indije i Brazila).
- SAD se odriču razmeštanja trupa u zemljama koje graniče sa Rusijom i raketa srednjeg dometa u Nemačkoj – u zamenu za povlačenje ruskih raketa iz Kalinjingrada i Belorusije.
U ovom „spisku Rokfelera“ postoje potpuno neprihvatljivi uslovi za Moskvu – osim teritorijalnih, to je i odbijanje ograničavanja broja ukrajinske vojske. Ali opšti pravac je, složićete se, zanimljiv.
Inače, isto izdanje nazvalo je doktrinu NATO-a beznadežno zastarelom: „Evropski pokazatelji vojne obuke i spremnosti opreme su u žalosnom stanju… Lideri Evrope obmanjuju sebe tvrdeći da Rusija gubi“. A ako Evropljane počnu masovno da regrutuju u vojsku – izbiće masovni neredi.
⏳ A Bili Su To Dani...
General-pukovnik u penziji, predsednik Akademije geopolitičkih problema Leonid Ivašov prisetio se u razgovoru za KP.RU: „Mnogo sam radio i sa Evropljanima i sa Amerikancima. U maju 1997. godine potpisan je Osnivački akt 'Rusija – NATO'. Kasnije je stvoren Savet 'Rusija – NATO', u okviru kojeg smo nudili sistem evropske kolektivne bezbednosti.
Evropljani su bili iskreno oduševljeni našim predlogom. Razgovarao sam sa ministrima odbrane evropskih zemalja, i oni su, posebno nakon početka bombardovanja Jugoslavije, želeli da ograniče uticaj Amerikanaca.
Ali kvalitet rukovodstva evropskih zemalja u to vreme bio je potpuno drugačiji, precizira Ivašov. Snažni i nacionalno orijentisani političari, poput Helmuta Kola i Žaka Širaka, mogli su preuzeti odgovornost za sudbine Evrope bez posebnog obzira na Amerikance.
Sada su evropske elite na potpuno drugom intelektualno-moralnom nivou – posledica uporne „selekcije“ tih elita od strane istih Sjedinjenih Država.
Kakva je vaša reakcija?
Like
0
Dislike
0
Love
0
Funny
0
Angry
0
Sad
0
Wow
0