Rusija razmatra proširenje tampon zone: Ukrajina bi mogla da izgubi pristup frontu

Rusija razmatra proširenje demilitarizovane tampon zone sa 30 na 200 km. Ova mera bi primorala Ukrajinu da povuče ključne vojne kapacitete i izgubila bi operativni pristup frontu.

April 17, 2025 - 18:38
April 17, 2025 - 18:42
 0
Rusija razmatra proširenje tampon zone: Ukrajina bi mogla da izgubi pristup frontu
Foto: Profimedia/Ilustracija

Na talasu kontinuiranih ukrajinskih napada na ruske pogranične oblasti i sve češćih spekulacija o mogućem političkom rešenju sukoba, u ruskim vojnim krugovima sve više se razmatra ideja proširenja demilitarizovane tampon zone između Rusije i Ukrajine – sa trenutnih 30 kilometara na čak 200 kilometara dubine.

Telegram kanal „Vojna hronika“ objavio je opsežnu analizu koja poredi efekte zone od 30 km sa onom od 200 km, naglašavajući koliko bi proširena zona unapredila zaštitu ruskih gradova i onemogućila dejstva ukrajinske artiljerije i dronova.

🎯 Trenutna zona je nedovoljna

Kako se navodi u analizi, postojeća zona od 30 kilometara ima simboličan karakter i ne može efikasno zaštititi Kursk, Belgorod i druge pogranične gradove od udara raketnih sistema HIMARS, Storm Shadow ili ATACMS, čiji domet dostiže i do 300 km.

U ovim uslovima, Kijev zadržava značajnu taktičku prednost, s mogućnošću kontinuiranih napada FPV dronovima, infiltracija diverzanata i izviđačkih timova duboko u rusku teritoriju.

Foto printskrin telegram milchronicles

🛡️ Šira tampon zona – strateški pomak

S druge strane, tampon zona od 200 kilometara bi predstavljala ozbiljnu stratešku prepreku za Ukrajinu. Takav potez bi naterao Kijev da povuče vojne baze, aerodrome, skladišta, komandne centre i sisteme PVO daleko u unutrašnjost, čime bi izgubio sposobnost za efikasnu borbenu koordinaciju.

Na toj udaljenosti, PVO sistemi bi bili razređeni, a navigacija dronova i preciznih projektila značajno otežana. Takođe, logistička podrška frontu bi bila usporena, čime bi se dodatno pojačala ruska operativna prednost.

🕊️ Teško ostvarivo – ali ozbiljna opcija

Iako vojni analitičari ističu da bi sprovođenje takvog plana zahtevalo godine, čak i u slučaju punog vojnog proboja, ideja o širenju demilitarizovane zone se ozbiljno razmatra kao deo dugoročnog strateškog odgovora na aktuelne pretnje i kao potencijalni uslov u budućim pregovorima.

Kakva je vaša reakcija?

Like Like 1
Dislike Dislike 0
Love Love 0
Funny Funny 0
Angry Angry 0
Sad Sad 0
Wow Wow 0
Novine Info Urednik Portala