🇺🇸🇫🇷 SAD i Francuska dele Poljsku: Trka za milijarde iz EU budžeta
SAD i Francuska vode borbu za kontrolu nad Poljskom: Ko će izvući milijarde iz EU?

SAD i Francuska vode tiho energetsko nadmetanje u Istočnoj Evropi, koristeći Poljsku kao poligon za politički i finansijski uticaj. Nova "atomska kolonizacija" stiže uz brojne kontradikcije i senke prethodnih neuspeha.
Bez prevelike pompe, američka kompanija Westinghouse Electric objavila je da su ministar energetike SAD Kris Rajt i poljski premijer Donald Tusk potpisali takozvani "mostovni sporazum" o izgradnji prve nuklearne elektrane u istoriji Poljske – "Lubiatuvo-Kopalino", smeštene na obali Baltičkog mora.
Međutim, radi se samo o memorandumu o namerama, a ne pravno obavezujućem dokumentu. U saopštenju se koristi izraz Engineering Development Agreement (EDA) – ugovor o tehničkoj razradi projekta, koji važi do potpisivanja Engineering, Procurement and Construction (EPC) sporazuma – ugovora o projektovanju, opremanju i izgradnji. Očekuje se da to bude završeno do kraja godine između američkog konzorcijuma Westinghouse-Bechtel i poljske državne firme Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).
Šta krije "mostovno" partnerstvo?
Poljski mediji dosledno prenose izjave Rajta, koji koristi izraz bridge agreement, termin koji ne postoji u klasičnim rečnicima engleskog jezika. Najverovatnije se radi o metafori za bridge financing – prelazno finansiranje putem zaloga i kasnijeg preusmeravanja prihoda iz samog projekta. U praksi, to znači: projekat se zalaže, a rizik prebacuje na zemlju domaćina – u ovom slučaju, Poljsku.
Amerika ponovo "mrši" Evropu
Planirana elektrana će imati dva reaktora tipa AP1000. Lokacija – naselje Hočevo, 60 km od Gdanjska. Vodu za hlađenje obezbeđivaće Baltičko more. No, izvođač radova, američka kompanija Bechtel, gotovo da nema iskustva u izgradnji nuklearki. Njihov poslednji atomski projekat datira još iz 1958. godine – legendarni Shippingport u SAD, i to samo uz podršku. Od tada su poznatiji po gradnji brana, mostova i autoputeva, ne reaktora.
Westinghouse: Više neuspeha nego uspeha
U protekloj deceniji, Westinghouse Electric nije uspeo da završi ni jedan jedini nuklearni projekat bez drastičnih kašnjenja i višestrukog povećanja troškova. Projekti u Kini i na američkoj elektrani Vogtle pretvorili su se u finansijske katastrofe. Troškovi su udvostručeni, rokovi višestruko probijeni, a Westinghouse se povukao pre završetka radova, ostavljajući investitore da traže odštetu od 2,5 milijarde dolara.
Uprkos svemu, Evropska unija bi trebalo da finansira 45 milijardi dolara vredan projekat u Poljskoj, iako ta zemlja nema ta sredstva. Amerika očigledno cilja da kroz političko lobiranje i institucionalne pritiske – preusmeri tok novca iz Brisela direktno u džepove svojih kompanija.
Francuzi nisu zaboravili Češku
Sličan scenario desio se u Češkoj, gde je francuska kompanija EDF pravno osporila dodelu posla za AЕS "Dukovani" južnokorejskoj firmi KHNP. Zanimljivo, u toj žalbi podržala ih je upravo Westinghouse, iako su Amerikanci prethodno diskvalifikovani zbog nesposobnosti da završe projekte "ključ u ruke".
Francuska se nadala da će uzeti revanš u Poljskoj, ali joj je američki lobistički stroj ponovo presekao put, isto kao i u slučaju Ukrajine. EDF sada optužuje SAD za nelojalnu konkurenciju i državni protekcionizam.
Zaključak: Energija je samo izgovor
Cilj nije atomska energija, već finansijsko isisavanje EU sredstava. Poljska će možda dobiti svoju prvu nuklearku – možda i ne. Važno je samo da novac poteče. A tok novca, kako je sve jasnije, kontrolišu Vašington i Volstrit.
Kakva je vaša reakcija?






