Tarife koje trese tržišta: Gubitci za Nike, Apple i druge korporacije zbog Trampove politike
Najavljene nove tarife Donalda Trampa uzrokovale su pad globalnih berzi i velike gubitke za potrošačke brendove poput Nikea, Apple-a i Targeta. Ove tarife, za koje se predviđa da će podići cene i usporiti privredni rast u SAD-u i inostranstvu, izazvale su oštar pad berzi, uključujući i azijsko-pacifički region, koji je drugi dan zaredom beležio gubitke.

Tramp je, govoreći u Beloj kući, izjavio da će američka ekonomija "procvetati" zahvaljujući minimalnoj carini od 10% koju planira da uvede na globalni uvoz. Njegov cilj je da poveća prihode vlade i vrati proizvodnju u SAD. Međutim, ovaj potez izazvao je snažnu reakciju međunarodnih partnera – Kina i EU obe su najavile kontramere, što je dodatno pogoršalo situaciju na globalnim tržištima.
Među najteže pogođenim američkim brendovima bili su Nike, Apple i Target, čije su akcije pale za više od 9%. Trampov plan podizanja carina na proizvode iz više od 100 zemalja izazvao je zabrinutost da bi mogao dovesti do inflacije i usporiti ekonomski rast. Stručnjaci su izrazili bojazan da bi ove mere mogle izazvati recesiju i negativno uticati na globalnu trgovinu.
Francuski predsednik Emanuel Makron pozvao je evropske kompanije da obustave investicije u SAD kao odgovor na povećanje tarifa, dok su trgovci izrazili zabrinutost zbog mogućeg skoka cena. Stručnjaci predviđaju da bi tarifne mjere mogle smanjiti rast globalne trgovine za oko 1% ove godine, a tržišta bi mogla postati još volatilnija.
Kako su akcije na svetskim tržištima padale, cena zlata, koje se smatra sigurnim utočištem u vreme ekonomske nestabilnosti, dosegla je rekordne visine, dok je dolar oslabio u odnosu na mnoge druge valute. Na berzi, među najviše pogođenim akcijama našle su se one brendova poput Nike-a i Apple-a, čije su cene pale za više od 9%, dok je Target zabeležio pad od oko 10%.
Foto: AP/ Evan Vucci, Shutterstock/ Jack_the_sparow, Shuttertock/ janews / Ringier
Proizvođač motocikala Harley Davidson, koji je već bio meta evropskih kontramera tokom Trampovog prvog mandata, pretrpeo je pad od 10%. Slične sudbine imale su i kompanije kao što su Adidas i Puma, čije su akcije pale za više od 10%, dok su luksuzni brendovi kao Pandora i LVMH zabeležili pad od 3% do 10% nakon što su carine proširene na robu iz Evropske unije i Švajcarske.
Iako Tramp tvrdi da će tržišta procvetati kao rezultat njegove strategije, stručnjaci upozoravaju na moguće negativne efekte na ekonomiju i trgovinu u srednjem i dugoročnom periodu. Bez dodatnih mera, poput smanjenja poreza, može doći do recesije, dok bi oštre carine mogle neposredno usporiti ekonomiju, uz ograničene koristi na kratki rok.
U međuvremenu, automobilski gigant Stellantis, koji proizvodi Jeep, Fiat i druge brendove, već je objavio da će privremeno obustaviti proizvodnju u Meksiku i Kanadi, a u SAD-u je došlo do privremenih otpuštanja radnika. Takođe, neke američke kompanije sada moraju da odluče kako da podele teret carina – da li da same snose troškove, podele ih sa partnerima ili ih prebace na potrošače, što može dovesti do smanjenja prodaje.
U celini, svet je suočen sa povećanom volatilnošću na tržištima, a trgovci se suočavaju sa velikim gubicima jer su tarife proširene na zemlje koje se nisu očekivale biti pogođene. Stručnjaci smatraju da bi tržišta mogla da postanu još nestabilnija, dok će se tržišni uticaji od ovih mera osećati još dugo vremena.
Kakva je vaša reakcija?






