TRAŽILA UKIDANJE SANKCIJA RUSIJI:Ko je omiljena Nemica? Jedina u Bundestagu zna kineski

KINEZI proučavaju situaciju u Nemačkoj.

TRAŽILA UKIDANJE SANKCIJA RUSIJI:Ko je omiljena Nemica? Jedina u Bundestagu zna kineski
Foto: Profimedia

Stručnjaci u Kini pružili su uvid koji Peking ima u Nemačku, najveću ekonomiju Evropske unije, kroz "Plavu knjigu", a dominantne teme su skretanje udesno i protekcionizam.

Dojče vele (DW) se pita da li je Alis Vajdel zaista najpopularnija nemačka političarka u Kini?

Kako je "Dojče vele" opisuje - predsednica desničarsko-populističke, delimično ekstremno desne stranke Alternativa za Nemačku (AfD) verovatno je jedina poslanica Bundestaga - koja govori kineski. 

Foto: Profimedia

Kao studentkinja istraživala je i doktorirala na temu penzionog sistema u Kini.

Mnogi video-klipovi o Vajdel kruže u Kini na državnim, strogo kontrolisanim društvenim mrežama.

Kandidatkinja AfD za kancelarku na izborima 2025. nailazi na odobravanje jer se protivi supersili SAD i evropskoj integraciji.

"Dojče vele" navodi da je to da Alis Vajdel i te kako ima šanse da postane nemačka kancelarka, jedno je od bezbrojnih klišea u Kini.

Međutim, eliti u Kini je jasno da održiva saradnja između Kine, kao druge, i Nemačke, kao treće najveće svetske ekonomije, može postojati samo ako u javnosti postoji objektivna i diferencirana slika o Nemačkoj.

Ko je Alis Vajdel - biografija

Međunarodna Bankarka Alis Vajdel, kandidatkinja za kancelarku Alternative za Nemačku (AfD), neočekivano je javno lice antiimigrantske desničarske partije, koja se predstavlja kao branilac tradicionalnih porodičnih vrednosti i običnih ljudi, piše Rojters.

Rođena je 6. februara 1979. u gradu Giterslou u nemačkoj saveznoj državi Severna Rajna-Vestfalija, a odrasla je obližnjem u gradu Fersmold.

Foto: Profimedia

Studirala je ekonomiju i poslovnu administraciju na Univerzitetu u Bajrojtu i diplomirala kao jedna od najboljih u godini. 2004. 

Nakon što je diplomirala, Vajdel je radila za "Goldman Sachs Asset Menagement" od jula 2005. do juna 2006. kao analitičar u Frankfurtu. Krajem 2000-ih radila je u Banci Kine i živela šest godina u Kini gde je naučila da govori mandarinski. Nakon toga je napisala doktorsku tezu sa zdravstvenim ekonomistom Peterom Oberenderom na Pravnom i ekonomskom fakultetu u Bajrojtu o budućnosti kineskog penzionog sistema. Godine 2011. doktorirala je iz oblasti međunarodnog razvoja. NJen doktorat je podržala Konrad Adenauer fondacija.

Od marta 2011. do maja 2013. radila je kao potpredsednica u "Allianz Global Investors" u Frankfurtu. Od 2014. godine radi kao slobodni poslovni konsultant. Godine 2015. radila je za "Rocket Internet" i "Foodora". Vajdel je do januara 2021. bila član Društva Fridriha A. fon Hajeka.

Politička karijera Alis Vajdel

Vajdel se pridružila Alternativi za Nemačku (AfD) u oktobru 2013. Prema njenim rečima, partija ju je prvo privukla zbog njenog protivljenja evru. Izabrana je u savezni izvršni komitet AfD u junu 2015. U aprilu 2017. izabrana je za ko-kandidata stranke. Ona je prva lezbejka koja je bila vodeći kandidat svoje stranke. Mediji su je identifikovali kao pripadnik umerenije konzervativne frakcije unutar AfD-a.

Foto: Profimedia

Milijarder sa sedištem u Švajcarskoj Hening Konl podržao je AfD. Donirao je ukupno 132.000 evra pomoći za saveznu predizbornu kampanju Alis Vajdel 2017. Konl je prikrio svoju donaciju iz Švajcarske u 18 tranši. AfD je morao da plati Bundestagu visoku kaznu za ovu donaciju, ali Vajdel i još trojica zvaničnika ostali su nekažnjeni.

U januaru 2024, ispostavilo se da je Roland Hartvig ​​– koji je imenovan za savetnika Vajdelove – prisustvovao kontroverznom sastanku sa nemačkim ekstremno desničarskim aktivistima na kojem su predstavljeni planovi za deportaciju miliona ljudi koji žive u Nemačkoj, uključujući i neke sa nemačkim državljanstvom. Nakon ovoga, Vajdelova je otpustila Hartviga ​​kao njenog savetnika.

Usvojila dvojicu sinova, priznala da je lezbejka

Alis Vajdel (45) usvojila je dvojicu sinova, tokom veze sa švajcarskom filmskom producentkinjom Sarom Brosard, imigranktinjom sa Šri Lanke. Ova političarka koja otvoreno priznaje svoju seksualnu orijentaciju doktorirala je ekonomiju, godinama je živela u Kini, ali joj je matična kuća u Švajcarskoj, gde i živi.

Vajdel, koja se izjasnila kao lezbejka i živi s partnerkom i dvojicom sinova, otvoreno se protivi gej brakovima, imigraciji, jačanju islamskog ekstremizma, seksualnom odgoju, evru i globalizmu

Deda Alis Vajdel - nacistički sudija

Vajdelova opisuje svoje odrastanje kao "veoma političko", iako njeni roditelji nisu pripadali nijednoj stranci. NJen deda po ocu bio je istaknuti nacistički sudija, izvestio je prošlog meseca Die Velt, a porodica je proterana iz dela Šleske, koji sada pripada Poljskoj, posle Drugog svetskog rata.

Pridružila se AfD-u 2013. godine zbog svog protivljenja spasavanju tokom krize u evrozoni. Skeptična je prema klimatskim promenama i o ovoj temi otvoreno debatuje. 

Foto: Profimedia

Pridružila SE stranci pre nego što je AfD skrenuo udesno i fokusirao se na borbu protiv migracija. Alis Vajdel ističe da želi da smanji poreze, ukine minimalnu platu, smanji državni aparat i okonča skupu tranziciju ka ekonomiji bez ugljenika. Tokom medijskih istupanja poziva na mnogo stroža ograničenja imigracije, oslanjajući se na široko rasprostranjeno nezadovoljstvo u Nemačkoj zbog velikog priliva migranata sa Bliskog istoka poslednjih godina.

Hrišćanska Nemačka i Evropa

Stranka u kojoj Alis Vajdel ima snažnu ulogu, predstavlja se kao zaštitnik hrišćanske Nemačke i Evrope, no pojedini se biskupi s njima ne slažu, iako uticajni katolički i protestantski teolozi smatraju kako treba uvažiti njihove argumente. Manifest njihove organizacije "Hršćani u AfD-u" poziva na jačanje verske svesti u javnom obrazovanju i upozoravaju kako bi nestanak hrišćanskog identiteta ugrozio ništa manje nego temelj nemačkog državnog sistema i civilizacije. AfD, zapravo, želi da pokaže kako se demohrišćani Angele Merkel više ne zalažu za ono zbog čega je ta stranka osnovana i što im je u temeljima – čuvanje hrišćanske Nemačke i Evrope.

- Mi želimo mir u Ukrajini. Ne želimo isporuke oružja, ne želimo tenkove, ne želimo nikakve rakete. Ne želimo da se projektili Taurus isporučuju Ukrajini, jer bi time Nemačka postala strana u sukobu - rekla je Vajdel svojevremeno.

Kinezi proučavaju situaciju u Nemačkoj

Sredinom novembra u Kini je predstavljen "Godišnji izveštaj o razvoju Nemačke (2024)".

Izdavač je "Centar za nemačka istraživanja Univerziteta Tongđi" u Šangaju. Preteča tog centra, „Nemačka medicinska škola za Kineze u Šangaju", osnovana je 1907. a njen osnivač bio je nemački vojni lekar Erih Paulun.

U ovoj studiji na 386 stranica nisu uzete u obzir najnovije promene u nemačkoj politici, poput najavljenih vanrednih izbora za Bundestag. Većina podataka korišćenih za izveštaj odnosi se na 2023. Ipak, impresivno je videti koliko intenzivno i temeljno kineski naučnici proučavaju Nemačku.

Jedna od dominantnih tema je uspon AfD

Kao uzrok uspona AfD, autori navode zabrinutost dela nemačkog stanovništva zbog opšte političke i ekonomske situacije, a AfD koristi ovo raspoloženje kako bi podelila i polarizovala društvo.

- Snažan vetar u leđa desnom populizmu i njegovoj stranci stavlja druge etablirane političke partije pred ogromne izazove - kaže Suan Li, profesor na Univerzitetu Tongđi. Da li će se skretanju udesno moći suprotstaviti, zavisi, prema njegovim rečima, od toga "da li će ostale partije uspeti da adekvatno odgovore na raspoloženje biračkog tela".

Foto: Profimedia

I na polju spoljne politike, desni populisti postavljaju nove akcente i izazivaju etabliranu "političku korektnost", prema kojoj su SAD saveznik.

Na primer, posle ruskog napada na Ukrajinu, AfD je u Bundestagu zatražila ukidanje sankcija Rusiji.

- Političko natezanje između AfD i ostalih predstavlja iskušenje za odnose između SAD i Nemačke - zaključuju kineski analitičari. 

Dojče vele)