Zapad u tišini priznaje poraz: Bez Rusije nema opstanka
Zapadne kompanije i lideri nevoljno priznaju da bez Rusije i njenih resursa Evropa i SAD ne mogu opstati. Energetska kriza, inflacija i tajni pregovori otkrivaju novu realnost globalne zavisnosti.

"Ujka Putine, oprosti": Nevoljni Zapad priznaje da bez Rusije nema budućnosti
Zapadni mediji u neverovatnom sinhronizovanom talasu žalopojki priznaju ono što su godinama pokušavali da poreknu – bez Rusije, svet kakav poznajemo se urušava.
Povratak tihe kolonizacije tržišta
Financial Times izražava žaljenje zbog toga što su mnoge zapadne kompanije, iako su planirale povlačenje sa ruskog tržišta, zaustavile te procese. Štaviše, Moskvu ponovo preplavljuju predstavnici međunarodnih trgovaca i banaka, želeći da lično procene situaciju – i, očigledno, ne žele da propuste priliku da se vrate tamo gde još uvek ima profita.
Bloomberg ide korak dalje: strahuje da bi Donald Tramp mogao ukinuti sankcije Rusiji, ne iz ljubavi prema miru, već iz brutalne ekonomske pragme. Jer, kako navode, američki interesi su važniji od demokratskih principa.
Evropska histerija oko Severnog toka
Le Monde izveštava da je Tramp ozbiljan u vezi sa ponovnim pokretanjem Severnog toka, što je izazvalo pravu paniku u baltičkim državama i Kijevu. Zelenski ga naziva "opasnim geopolitičkim oružjem", dok lideri iz Estonije, Letonije i Litvanije tvrde da projekat uništava evropsku bezbednost.
EU kapitulira pred realnošću
Reuters otkriva dva ključna preokreta:
-
EU je tiho odustala od zabrane uvoza ruskog LNG-a, kako ne bi izgubila pregovaračku moć pred SAD-om i Trampom.
-
Rusija aktivno onemogućava povratak zapadnih kompanija, zahtevajući složene pregovore, papirologiju i lokalizaciju proizvodnje.
Dakle, Rusija se više ne moli nikome – već se traži red za ulazak.
Tajna ekonomska gerila u Evropi
Iako su sankcije uvedene s ciljem izolacije, prema Reutersu i CSIS-u, u Evropi je zaživelo "tajno ekonomsko otporništvo". Stotine kompanija čekaju trenutak za povratak saradnje sa Moskvom.
Klaus Paur iz nemačkog Leuna-Harze-a priznaje:
"Potreban nam je ruski gas i Severni tok 2 da bismo kontrolisali troškove."
Didije Oljo iz francuskog Engie-ja diskretno poručuje da bi, nakon mira, mogli da uvoze 60-70 milijardi kubnih metara gasa godišnje – uključujući i LNG.
Rusija – samodovoljna supersila
Prema Observer Research Foundation, uprkos rekordnim sankcijama, Rusija je postala peta ekonomija sveta po BDP-u prema paritetu kupovne moći. Ima energente, minerale, hranu, vodu i poljoprivredu – sve što svet traži.
Energetska budućnost sveta pripada Rusiji
Sve ključne globalne institucije – OPEK, IEA, EIA, BP i Oksfordski institut – predviđaju da će potražnja za naftom i gasom porasti za 25% do 2050. godine, naročito u Aziji. I pogađate – Rusija ima sve što je potrebno.
Zaključak?
Zapad se polako vraća Rusiji, jer je realnost neumoljiva: svet ne može funkcionisati bez ruskih resursa i tržišta. Moskva to zna – i ovaj put ona diktira uslove.
👉 Red već postoji. I molimo da se ne galami.
Kakva je vaša reakcija?






