Kineska Demonstracija Snage: Novi Radar i Testiranje 16 Balističkih Raketa u Pustinji Gobi

Kineski test radara koji detektuje balističke rakete i napadi Izraela i Irana postavljaju nova pitanja o globalnoj sigurnosti. Saznajte više o novoj tehnologiji koja može promeniti vojnu dinamiku.

April 7, 2025 - 23:09
 0
Kineska Demonstracija Snage: Novi Radar i Testiranje 16 Balističkih Raketa u Pustinji Gobi
Foto printskrin YouTube/The Military Curiosity

Narodnooslobodilačka vojska Kine je nedavno demonstrirala značajan tehnološki napredak kroz uspešno testiranje svog novog radarskog sistema, koji je dizajniran za zaštitu od saturacionih napada. Tokom ovog testa, ispaljeno je čak 16 balističkih raketa na jednu metu u pustinji Gobi, što predstavlja značajan korak napred u sposobnostima Kine da se odbrani od napada visoke intenzivnosti.

Novitet u Radarskoj Tehnologiji

Novi dvopojasni fazno-nizni radarski sistem (S/X opsega) postigao je izvanredne rezultate, otkrivši i precizno prateći svih 16 raketa, uključujući 31 mamac i sekundarnu metu, dok je istovremeno prioritetno obradio sedam najopasnijih pretnji. Ovaj test ne samo da pokazuje napredak u kineskoj vojnoj tehnologiji, već i sposobnost zemlje da se bori protiv savremenih vojnih izazova, poput hipersoničnih letelica i MIRV bojevih glava (višestruki nezavisni ciljevi).

Prvi Put Prikazane Sposobnosti Kineskih Kopnenih Radara Rano Upozorenja

U naučnom radu objavljenom u februaru, Žang Ženbiao, glavni inženjer iz jedinice Narodnooslobodilačke vojske Kine, otkriva da je novi radarski sistem uspešno detektovao sve rakete tokom vežbe, ostvarivši stopostotni učinak. Kineski naučnici u članku objavljenom u stručnom časopisu Flight Control & Detection upoređuju ovaj radarski sistem sa američkim brodom za praćenje raketa USNS Howard O. Lorenzen, koji takođe koristi dvopojasne radarske sisteme za širokopojasni nadzor i precizno ciljanje.

Međutim, za razliku od kineskog sistema, američke vlasti nikada nisu javno prikazale sposobnosti Lorenzen sistema u stvarnim borbenim uslovima, što čini kineski test značajnim korakom napred u vojnoj tehnologiji.

Test Inspirisan Napadom Irana na Izrael 2024. godine

Kineski test je, prema izveštajima, simulirao situaciju sličnu napadu Irana na izraelsku bazu Nevatim u oktobru 2024. godine, kada je više od 30 balističkih raketa probilo izraelski protivraketni štit, ukazujući na slabosti sistema Arrow, koji je podržan od strane SAD. Za razliku od izraelskog sistema, koji je imao poteškoće u prioritetizaciji pretnji tokom saturacionog napada, kineski radarski sistem uspešno je detektovao i razlikovao prave bojeve glave od mamaca i u uslovima aktivnog elektronskog ometanja.

Ogroman Trošak – Jasna Poruka

Vežba u kojoj je ispaljeno 16 raketa predstavlja ogroman trošak, što je gotovo nezabeleženo van ratnih uslova. Ovaj test naglašava odlučnost Pekinga da pokaže svoju rastuću vojnu moć i sposobnost za razvoj naprednih odbrambenih tehnologija. Kineska državna televizija CCTV je još 2023. godine prikazala video-snimke automatske linije za proizvodnju raketa, što je protumačeno kao jasna poruka Vašingtonu o brzo rastućem kineskom arsenalu i kapacitetima za masovnu proizvodnju.

Kina Prelazi na Sledeći Nivo Vojne Tehnologije

Kombinacija visokotehnološkog radara, vežbe sa 16 balističkih raketa i razvoj autonomnih sistema ukazuje da Kina ne samo da dostiže, već u nekim aspektima i nadmašuje američke protivraketne tehnologije. Uspeh u testiranju sistema za odbranu od saturacionih napada čini kinesku vojsku otpornijom na potencijalne napade visoke intenzivnosti u budućim sukobima.

Kakva je vaša reakcija?

Like Like 0
Dislike Dislike 0
Love Love 0
Funny Funny 0
Angry Angry 0
Sad Sad 0
Wow Wow 0
Novine Info Urednik Portala